See dementoituminen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dementoitua",
"3": "-minen"
},
"expansion": "dementoitua + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "dementoitua + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "dementoituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "dementoituminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "dementoituminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "dementoitumi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [],
"form_of": [
{
"word": "dementoitua"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of dementoitua"
],
"id": "en-dementoituminen-fi-noun-7beCd-qH",
"links": [
[
"dementoitua",
"dementoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "14 86",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "36 64",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "17 83",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -minen",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "20 80",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 90",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of dementoitua",
"becoming demented"
],
"id": "en-dementoituminen-fi-noun-Tg-UA5sq",
"links": [
[
"dementoitua",
"dementoitua#Finnish"
],
[
"demented",
"demented"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdementoi̯tuminen/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞me̞n̪ˌt̪o̞i̯t̪uˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "dementoituminen"
}
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -minen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inen",
"Rhymes:Finnish/inen/6 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dementoitua",
"3": "-minen"
},
"expansion": "dementoitua + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "dementoitua + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "dementoituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoitumisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitumisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitumisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "dementoituminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "dementoituminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "dementoitumi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"form_of": [
{
"word": "dementoitua"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of dementoitua"
],
"links": [
[
"dementoitua",
"dementoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"glosses": [
"verbal noun of dementoitua",
"becoming demented"
],
"links": [
[
"dementoitua",
"dementoitua#Finnish"
],
[
"demented",
"demented"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdementoi̯tuminen/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞me̞n̪ˌt̪o̞i̯t̪uˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "dementoituminen"
}
Download raw JSONL data for dementoituminen meaning in All languages combined (21.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.